Az ENSZ és az Európai Bizottság által közösen fejlesztett nemzetközi standard (AAI), amely 22 önálló területen méri az idősödők (55 év felettiek) aktivitását, valamint az ehhez szükséges feltételeket állapotát.
Az Aktív Idősödési Index nemcsak statisztikai eszköz, hanem a társadalmi innováció fontos alapja, amely elősegíti a fenntartható és befogadó társadalom kialakítását, kiindulópontja lehet a jóléti fejlesztéseknek.
A Silver Age Factory rendelkezik azzal a kipróbált és működő módszertannal, amely települések (elsősorban középvárosok, illetve nagyvárosok) számára is lehetővé teszi a lokális index meghatározását. A vizsgálathoz szükséges tudományos háttér és kutatói kapacitás is rendelkezésünkre áll.
Az empirikus kutatás során feltárt tények az időspolitikában is hasznosíthatóak, támogatja a döntéshozatalt, nagyszerű lehetőséget kínál a polgárokkal való kommunikációra, nem mellesleg kitűnő városmarketing-eszköz. A szolgáltatások szervezésében, a civil és szakmai hálózatok új szemléletű kialakításában és a társadalmi integrációban jelentős új pontenciált hoz létre a klasszifikáció. Hazai és nemzetközi összehasonlíthatóságot biztosít és a településen végrehajtott fejlesztések idősödésügyi monitoringjához jó alapot terent.
Az index rávilágít arra, hogy az idősek milyen mértékben vesznek részt digitális tevékenységekben. Ez ösztönözheti a digitális kompetenciák fejlesztését célzó programokat, hozzájárulva az idősek és a fiatalabb generációk közötti digitális szakadék csökkentéséhez.
Az idősek fizikai és mentális egészségére vonatkozó adatok segítenek célzott egészségügyi szolgáltatásokat és megelőző programokat tervezni, így a szűrővizsgálatokat vagy közösségi sporteseményeket jól hangoltan szervezhetik az önkormányzatok. Bevezetésétől kezdve az egészségpolitikai döntések alapja lehet az index.
Az AAI által gyűjtött adatok pontosan megmutathatják továbbá, hogy az idősek mennyire aktívak a helyi kulturális és közösségi programokban. Ez új kezdeményezéseket inspirálhat, tényalapú fejlesztéseket generálhat kulturális integrációjuk érdekében.
Az index lehetőséget nyújt az időskorúak szubjektív jólétének mérésére, például az elégedettségüket, boldogságukat és társadalmi kapcsolataikat illetően. Ez olyan információt jelent a szakpolitikák alakítói számára, amelyeket korábban nem vehettek figyelembe tevékenységük során, hiszen ezek nem álltak rendelkezésükre.
Az elemzés külön adatokat biztosít a férfiak és nők időskori aktivitásáról, elősegítve a nemek közötti egyenlőség figyelembevételét és a kellő differenciálást is a programok kidolgozásakor.
Az AAI multidiszciplináris megközelítést kínál, amely egyszerre szolgálja a gazdasági, társadalmi és kulturális célokat, miközben az idősödők aktív szerepét hangsúlyozza a társadalomban.
Az intézmények szolgáltatásainak ezüstgenerációs fejlesztéséről a szakemberek és ügyfélkörük a leghivatottabbak elképzeléseket megfogalmazni.
A folyamat célja, hogy minden intézmény önállóan (a hálózatba-kapcsolás gondolatát is képviselve) kidolgozza az ezüstgenerációra vonatkozó szolgáltatásfejlesztési elképzelését és mérje fel az ahhoz szükséges szakmai és pénzügyi erőforrásigényét, majd egységesítve mutassák be a fenntartó(k) számára azt.
Ehhez független, külső szereplőként módszertani, valamint mentori támogatást nyújt a Silver Age Factory.
Az Ezüsthangolás fenntartó-és szektorfüggetlen nyitott folyamat, melyhez forprofit vagy társadalmi vállalkozás és civil szervezet is csatlakozhat. A tervek alapján az elöregedő társadalom szükségleteire épülő koncepcionális fejlesztés hajtható végre - finanszírozási megállapodás keretében.
A városlabor felhasználói központú, nyílt innovációs ökoszisztémákként határozható meg, mely módszeres, a felhasználókkal és több érintett szereplővel történő együtt-alkotási és együtt-gondolkodási megközelítésen alapulva valós környezetben, illetve működő közösségekben bonyolítja a kutatási és innovációs folyamatokat.
A kortárs kutatás-fejlesztés-innováció egyik legfontosabb eszköze ez, mivel a tesztelés és tapasztalati-alapú fejlesztés elsősorban a mindennapok környezetében működik sikeresen.
A városlaborok jellemzően önkormányzati, piaci, tudományos és közösségi partnerek együttműködésére alapulnak.
Valós felhasználók alkotta kísérleti és tesztelő közeget teremt, amelyben a „fogyasztók” és a fejlesztők közösen dolgoznak egy-egy probléma megoldásán, egy terméken vagy szolgáltatáson. Az Európai Bizottság ezt PPPP (Public Private People Partnership) modellként definiálja.
Ebben a városlabor-megközelítésben az ezüstgenerációs megoldások és szemléletmód innovatív fejlesztésére sikeresen vállalkozhat a Silver Age Factoryt megbízó település, s így az idősödésügy mentén csatlakozhat az ENoLL (European Network of Living Labs) hálózathoz.
A CityLab optimális keretet ad a külső és belső szolgáltatásfejlesztési tevékenységekhez, a fenntartható termékfejlesztéshez, valamint a társadalmi vállalkozások tevékenységhez szükséges ökoszisztéma fejlesztéséhez.
Szolgáltatásunk integráltan kezeli a 2017-ben megjelent Kormányrendelet (56/2017. (III. 20.)) okosváros modelljét.
Ez a platform más társadalmi kihívások kezelésénél is alkalmazható.
A települési vonatkozású vagy hivatkozású társasmédia elemzése generatív mesterséges intelligencia interfész alkalmazásával (API).
Szemantikai elemzés és mintázatfigyelés a legfontosabb témák, tartalmak és vélemények tekintetében, ezekből adatbázis-alapú tudástár a társadalmi szolgáltatások működtetőinek a prediktív fejlesztésekhez, a közfeladatokat érintő adatvezérelt döntéshozatalhoz.
Az aktív idősödést támogató szolgáltatások és termékek, valamint intézmények értékelése, illetve besorolása a Nemzeti Kiválósági Díjrendszerhez is kapcsolódva. (az EFQM 2025 modell értékelési elveire alapozva).
Ez szakpolitikai és fogyasztói jelentőséggel bír, mivel mi az idősödők szükségleteit és a társadalmi igényeket egyszerre figyelembe vevő minőségértékelést végzünk.
A normatív szükségleteknél jóval tágabban (társadalmi minőség) és ökologikusan közelíti meg a szolgáltatásokat és termékeket a Silver Stars Quality.
A SSQ szektorsemleges, mások - köztük a társadalmi szolgáltatások működtetői - mellett ügyvédek, ingatlanközvetítők, bankok, szállodák, stb. értékelésére és idősödésbarát-besorolására is alkalmas (országos rendszerként).